Odkazy

verze pro tisk

Není sýr jako sýr

11. leden 2012

Kde a kdy byl vyroben první sýr, to není známo, je ale jisté, že tuto pochutinu lidstvo konzumuje již několik tisíc let. Oproti dřívějším dobám však nyní máme obrovské množství druhů, a tak jsou uspokojeny chutě i těch nejnáročnějších strávníků. Sýry rozdělujeme podle různých kritérií. Klasické rozdělení je podle tvrdosti, které vám přiblížíme v následujícím článku.

Na úvod je třeba poznamenat, že spotřebitelé by si měli číst složení výrobku. V některých „sýrech“ je totiž mléčná bílkovina nahrazena levnějším rostlinným tukem. Přitom právě mléčná bílkovina je na sýru to nejcennější.

Tvrdé sýry

Patří zde například parmezán, ementál, secorino či comté. Zrají dlouho - v řádu několika měsíců až let. Kupříkladu pravý parmezán zraje jeden až tři roky. Jedná se o pevné sýry s charakteristickými velkými oky, která mají na svědomí mléčné bakterie produkující oxid uhličitý. Mají nízký obsah vody a obsah tuku je u nich až 50%. Tvrdé sýry jsou typické svým plným aroma, takže dodávají pokrmu výraznou a lahodnou chuť. Často se strouhají.

Polotvrdé sýry

Do polotvrdých sýrů řadíme kupříkladu eidam, goudu, madeland nebo čedar. Zrají delší dobu, zpravidla se používají jako sýry tvrdé a dobře se krájí. Obsahují méně vody. Oproti tvrdým sýrům mají snížený obsah tuku.

Měkké sýry

Jsou jimi hlavně plísňové sýry, hermelín, camembert, romadur, ale také smetanový sýr, bryndza apod. Doba zrání je u nich relativně krátká. Jsou charakteristické svou aromatickou vůní.

Čerstvé sýry

Čerstvé sýry nemají kůrku a nezrají. Svou konzistencí se podobají tvarohu. Jedná se o cottage, lučinu, žervé, ricottu, mozzarellu, mascarpone aj. jsou krémové a smetanové, takže se hodí jako pomazánka na pečivo. Přidávají se také do různých pokrmů.

Mascarpone je jednou ze surovin pro přípravu známého dezertu tiramisu.

Tavené sýry

Tavené sýry vznikají z jednoho nebo více druhů sýrů, ať už měkkých či tvrdých, a to za pomoci tavících solí. Mají delší dobu trvanlivosti a můžeme si koupit různě ochucované druhy.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!