Odkazy

verze pro tisk

TZ: Možnosti úspor při spotřebě energií, vody a množství odpadu

23. únor 2014

Přibližně 40 % elektrické energie v domácnosti se spotřebuje v kuchyni. Téměř čtvrtina jídla, které koupíme, skončí v odpadcích. Zároveň přibližně 15 % globální spotřeby vody připadá na domácnosti, zejména kuchyně. Kuchyně je srdcem domova, ale je to zároveň multifunkční prostor, kde spotřebujeme hodně elektrické energie a vody a vyprodukujeme nejvíc odpadu.

Existují však možnosti, které zároveň pomáhají jednoduše snížit spotřebu energie, vody a množství odpadu, ale i životnímu prostředí. Přitom není potřeba dělat žádné kompromisy z hlediska pohodlí, funkce nebo hezkého vzhledu vaší domácnosti. A ještě ušetříte peníze. Chytré bytové zařízení bude pracovat za vás. Tipy, jak ušetřit peníze v každodenním životě, se hodí nejen na začátku nového roku.

Jak ušetřit elektrickou energii

 • Poklice na hrnci snižují spotřebu energie. Při vaření v hrnci s poklicí ušetříte 20 až 30 % energie a jídlo budete moci podávat dříve.
 • Žárovky LED ušetří až 80 % energie a vydrží 20krát déle než běžné žárovky. Mají životnost až 20 000 hodin.
 • Indukční varné desky jsou až o 40 % rychlejší než sklokeramické. Indukce efektivně přivádí energii přímo do dna hrnců a pánví, nedochází k úniku tepla do okolí a indukční deska má spotřebu energie nižší až o 40 % než sklokeramická deska.
 • Je také dokázáno, že už 3milimetrová vrstva námrazy v mrazničce zvýší její spotřebu až o 75 %. Doporučená teplota v chladničce je 5 °C a v mrazničce –18 °C. Každý stupeň navíc nad doporučenou hodnotu zvýší spotřebu energie o 5 %.
 • Dobíjecí baterie můžete používat až 500krát déle než alkalické baterie. (A spotřebuje se díky tomu mnohem méně materiálu.)

Více mytí za méně peněz

 • Vodovodní baterie obsahují šikovné zařízení jménem perlátor, které snižuje spotřebu vody až o 40 % při zachování tlaku. Na vašich účtech za vodu by to mělo být výrazně znát.
 • Pokud při ručním mytí nádobí použijete praktické doplňky ke dřezu, snížíte spotřebu vody až o 60 % v porovnání s mytím pod tekoucí vodou.
 • Můžete ušetřit až 6 litrů za minutu, když při mytí rukou nebo nádobí nenecháte téct vodu zbytečně.
 • Ať myčka pracuje za vás! Spotřeba vody při mytí nádobí v myčce je až o 85 % nižší než při mytí v ruce.
 • Nejnovější modely myček jsou vždy efektivnější než ty starší. Při použití programu EKO tak ušetříte až 51 % vody. (ENASTÅENDE).

Ukládání místo vyhazování

 • Téměř čtvrtina jídla, které koupíme, skončí v odpadcích. Zkazí se často dřív, než ho stihneme sníst. Praktické dózy na potraviny vám zajistí přehled o uskladněném jídle a pomohou vám předejít plýtvání jídlem.
 • V současnosti je možné recyklovat a znovu využít kolem 40 % běžného odpadu z domácností. Ve skutečnosti zrecyklujeme a znovu využijeme jen 19 % odpadu. Začít s recyklací je úplně jednoduché. Nejdůležitější je najít si ta správná místa, kam budete dávat různé druhy odpadu.
 • Chytrá řešení jako například napařovací vložka vám umožní vařit víc pokrmů najednou v jednom hrnci a ušetříte tak energii.

Tisková zpráva pleon-impact.cz

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!