Odkazy

verze pro tisk

Čistá chladnička - levnější účet za elektřinu

14. září 2011

Nejúspornější spotřebiče jsou ty nejmodernější. Zastaralé typy spotřebičů jsou někdy doslova žrouty energie. Ať už máte chladničku starou, anebo moderní, vždy je možné spotřebu energie díky několika zásadám co nejvíce eliminovat.

Automatické odmrazování, které fungovalo na principu zvýšení teploty v lednici, když se objevila námraza, je už dávno překonáno. Tento systém dosud mají staré lednice, ovšem nevýhodou je hodně vysoká spotřeba energie. Moderní spotřebiče jsou opatřeny funkcemi „no frost“ či „frost free“ a ty přímo zabraňují vzniku námrazy. Beznámrazový systém je méně energeticky náročný a zajišťuje rovnoměrný odběr energie.

Rady proti námraze a pro nižší spotřebu energie

Pokud vlastníte starší spotřebiče, můžete co nejvíce snížit tvorbu námrazy. U moderních přístrojů zase můžete ovlivnit, jak rychle a s jakou spotřebou energie se systém chladničky vyrovná s výkyvy teploty.

  • Spotřebič postavte na suché místo. Teplota místnosti musí být v souladu s klimatickou třídou (tj. teplota, ve které má být spotřebič umístěn, aby pracoval co nejúsporněji). Rozlišují se čtyři třídy: SN +10 až +32 °C; N +16 až +32 °C; ST +18 až +38 °C a T +18 až +43 °C. Není tedy jedno, kde jsou lednice a mrazák umístěné.
  • Do chladničky a mrazničky nepatří nezakryté tekuté potraviny, protože se odpařují a vzniká námraza ( u moderních spotřebičů je zase výrazně teplota a vlhkost uvnitř spotřebiče).
  • Těsnění dvířek musí přiléhat po celém obvodu.
  • Nekoukejte do lednice a mrazáku zbytečně dlouho a spotřebič pokaždé dobře dovřete. Na špatné dovření dokonce dokáží některé spotřebiče upozornit zvukem.
  • Lednici a mrazák nedávejte příliš blízko ke stěně, do kouta ani výklenku (snížili byste ochlazování chladiče).
  • Jednou do roka vysajte z chladiče prach, aby neomezoval chladicí výkon.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!