Odkazy

verze pro tisk

Výběr barev do kuchyně

25. říjen 2011

Hledáte ideální barvu do kuchyně? Váháte, zda jí vaše oblíbená barva bude slušet? Zvolit raději červenou, zelenou, anebo modrou? Možná vám v rozhodování pomůže následující článek!

Rozhodnutí o barvě patří mezi ty, u nichž by se člověk neměl unáhlit. I když se nám některá barva líbí, nemusí to nutně znamenat, že se bude hodit do dané místnosti v domě, v tomto případě do kuchyně.

Jiný styl, jiná barva

Barva kuchyňských stěn, kuchyňské linky a dalšího vybavení a doplňků vytváří styl, který jste si pro kuchyni zvolili. Záleží hodně na tom, jak je kuchyň pojata. Některá barva se může hodit do kuchyně v rustikálním stylu, jiná zase výhradně do moderní kuchyně. Můžete si také zkusit namíchat vlastní barvy.

Barvy a jejich vliv na vnímání prostoru

Barvy dokáží s místností opticky pracovat, což je možné žádoucím způsobem využít. Chce to jen znát základní pravidla. A jaká to tedy jsou? Tmavé barvy prostor opticky zmenšují, světlé naopak zvětšují. Pokud vaše kuchyně není příliš prostorná, je na místě vymalovat spíše ve světlejších odstínech.

Jestliže máte nějakou oblíbenou barvu a té se nechcete vzdát, ačkoliv víte, že se do kuchyně moc nehodí (například černá), vyzkoušejte metodu kontrastu. Nechejte vyniknout černé doplňky na bílé stěně! To se vám může podařit třeba s černými motivy samolepek na zeď, které jsou v této době tak populární.

Jak na nás působí jednotlivé barvy

O vlivu barev na člověka a jeho vnímání bylo provedeno mnoho studií. Barvy dokáží navodit určitou atmosféru, dokáží nás stimulovat, uklidnit atp.

  • V kuchyni je často k vidění červená barva. Je teplá, hřejivá a plná energie. Pokud vám tedy bývá zima, mohla by vám červená přijít vhod. O červené se navíc říká, že podporuje chuť k jídlu, takže se obzvláště hodí do jídelny, anebo do kuchyně v oblasti jídelního koutu.
  • Kdo chce ale naopak zhubnout a zchladit se, tomu se červená nedoporučuje. V tomto případě vsaďte spíše na modrou. Chladivá modrá uklidňuje a snižuje chuť k jídlu. Další její výhodou je, že opticky zvětšuje prostor.
  • Zelená vyvolává dojem čistoty a svěžesti a působí dobře v kombinaci s přírodními materiály.
  • Oranžová je optimistická a sluší snad každé kuchyni. Pozor však na přílišnou intenzitu barvy – sytá oranžová může unavovat oči.

Vždy uvažujte o barvě v souvislosti s dalšími parametry kuchyně. Zajistíte si tak co největší šanci, žer výsledná barva bude kuchyni slušet.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!