Odkazy

verze pro tisk

Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

10. únor 2011

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Hledáte úsporné, moderní a komfortní vytápění? Už jste v souvislosti s podlahovým vytápěním slyšeli o topných rohožích? Jak fungují, kolik energie ušetří a jak probíhá jejich instalace?

Co to jsou topné rohože?

Každého z nás občas studilo od podlahy – třeba v kuchyni nebo v koupelně na dlaždičkách. To se vám s topnými rohožemi stát nemůže. Jsou totiž zabudované pod podlahou, příjemně hřejí do nohou a komfortně vytápí celou místnost.

Topné rohože jsou pásy, v nichž jsou zabudované topné kabely. Zpravidla se dodávají v rolích a používají se pro moderní podlahové vytápění (kromě topných rohoží je možné použít také topné kabely, jejichž instalace je o něco složitější).

Výhody topných rohoží

Výhodou topných rohoží je jejich snadná instalace. Jsou totiž vybaveny samolepícími pásy, díky nimž je jednoduše připevníte k podkladové desce. Topné rohože (a podlahové vytápění obecně) šetří místo, protože k vytápění nepotřebujete žádné radiátory, které vám budou překážet například při rozestavování nábytku.

Pokud doma topíte radiátory, je teplo v místnosti rozloženo nerovnoměrně. To se vám s topnými rohožemi nestane, protože teplo do místnosti proniká přes celou plochu podlahy. Vyhnete se proto situaci, kdy bude v jedné části místnosti horko a v jiné chladněji.

Nevýhody topných rohoží

Za moderní, úsporné a komfortní vytápění si zpravidla musíme připlatit – to platí i v případě topných rohoží, jejichž pořizovací cena je vyšší oproti běžným způsobům vytápění.

Počáteční investice se ale brzy vrátí v podobě nákladů ušetřených na vytápění. Ačkoli topné rohože využívají elektřinu, která patří k dražším zdrojům energie, za vytápění běžného domu ročně zaplatíte cca 20 000 korun, což jsou náklady srovnatelné s vytápěním prostřednictvím tepelného čerpadla.

Použití a instalace topných rohoží

Kvalitní topné rohože můžete použít v jakékoli místnosti domu nebo bytu, a to i v koupelnách. Topné rohož do koupelen se vyrábí s ochranným povrchem, který brání styku topného kabelu s vodou. Topné rohože se běžně používají v kuchyních, obývacím nebo dětském pokoji.

Instalace topných rohoží není složitá. Pomocí samolepící folie se jednoduše přilepí na podkladovou desku, zalijí se speciálním fixačním lepidlem a po jeho zaschnutí se může položit podlahová krytina.

Jisté omezení přináší topné rohože v tom, že není možné použít jakoukoli podlahovou krytinu. Pokud chcete topné rohože zakrýt dřevěnou nebo laminátovou (plovoucí) podlahou, dejte pozor na to, aby byla dostatečně odolná vůči teplotám. Některé plovoucí podlahy neodolají teplotám nad 26 °C a mohou se rozklížit. Naštěstí se ale prodávají speciální laminátové podlahy určené pro podlahové vytápění.

Chybu určitě neuděláte, pokud topné rohože zakryjete kamennou nebo keramickou dlažbou, protože tyto materiály mají výborné izolační vlastnosti.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Januš

čtvrtek, 12. prosinec 2013
10:08

Dobrý den,
a proč se tomu říká rohože? Podle mě to má ke klasickým rohožím daleko.
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 27.12.2013 ve 12:00:14


posted by: Januš (do.sik(a)seznam.cz) [Odpovědět]