Odkazy

verze pro tisk

Spárovky a jejich využití v truhlářství

17. srpen 2012

V dřevařském průmyslu se vyrábějí různé druhy materiálů, které jsou určeny pro stavebnictvím, výrobu interiérového nábytku a dalších dřevěných prvků. Jedním z velmi oblíbených materiálů, které se využívají zejména pro výrobu nábytku do interiéru, je takzvaná spárovka. Spárovky dnes zcela běžně používají profesionální truhláři, v oblibě jsou také i u domácích kutilů, kteří si rádi drobné stavby na domě či do domu dělají svépomocí.

Co jsou spárovky

Spárovky jsou jednovrstvé desky, které jsou vyrobeny z masivního dřeva. Jednotlivé lamely jsou lepeny, a to vodou ředitelným lepidlem na přírodní bázi. Díky tomu, že neobsahují žádné chemikálie ( lepidla), jedná se o ekologický a zdravotně nezávadný materiál. Využívají se pro výrobu nábytku z masivu, ale také kupříkladu při tvorbě retro nábytku. Nejčastěji se jako materiál používají borovice, olše či bříza, velmi kvalitní spárovky jsou však také z exotických dřevin, které se vyznačují vysokou tvrdostí. Zmínit lze například dřeviny Hevea a Acacia. Hevea na první pohled připomíná dub. Kromě podobných vlastností je však stále populárnější i díky tomu, že je až o polovinu levnější, masivní nábytek tak nevyjde příliš draho.

Další truhlářský materiál

Spárovky samozřejmě nejsou jediným truhlářským materiálem. Odborníkům jistě není třeba připomínat, že se používají také podlahovky, délkově napojované konstrukční hranoly, lepené hranoly či takzvané PUR desky, které se hodí jako výplně pro vchodové dveře. Pro truhláře je však právě spárovka jedním ze základních materiálů, který při výrobě nábytku nesmí chybět. Nábytek z masivu se hodí do obývacích pokojů, ložnic i do prostoru kuchyně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!