Odkazy

verze pro tisk

Obtěžuje vás hluk v kuchyni?

16. říjen 2011

Někomu nevadí žádný randál, jiný zase šílí už při puštění vysavače. Největším zdrojem všeho hluku v domě (když pomineme případnou hudbu hrající z dětského pokoje) je právě kuchyň. Žijeme v době, kdy je kuchyň plná všemožných domácích spotřebičů, ale zároveň chceme, aby bylo všechno maximálně úsporné a tiché. Jde to vůbec dohromady?

Přijdeme domů unavení z práce, kde bylo hluku až až a očekáváme, že aspoň doma budeme mít zasloužený klid. Mnohdy nám vadí i sebemenší hluk. V současnosti je trendem propojovat obývák s kuchyní, což klid v obývacím pokoji zrovna moc nepodporuje. Tak, jako kuchyňská činnost ruší dění v obýváku, tak i do kuchyně doléhá zvuk televize, která se tak stává automatickým společníkem při stolování.

V dnešních interiérech ve srovnání s minulostí není tolik akusticky pohltivých materiálů (textilií), takže hluk může být opravdu nepříjemný.

Hluk a zase jenom hluk

Míru hluku v kuchyni výrazně určují materiály pracovních desek a podlah (například posun židle na dlažbě namísto koberce, klepání masa na nerezové pracovní desce atp.).

V moderních kuchyních najdeme hodně skla, což k tichu zrovna nepřispívá.

Spotřebiče v domácnosti

Mezi nejméně oblíbené zvuky patří hluk z vysavače – ten má 76 a více decibelů. Dále se setkáváme s hlukem z drtiče odpadků, mlýnku, mixéru, elektrických kráječů, odšťavňovačů, robotů,…Tento hluk zpravidla poměrně tolerujeme, jelikož nás nezatěžují na dlouhou dobu.

Větší zátěž představují přístroje, které pracují několik minut až hodin – obzvláště myčky, pračky a mikrovlnky.

Moderní myčky mívají mycí cykly o délce i dvou a více hodin, takže se klade velký důraz na tichý provoz. Lze pořídit i takové přístroje, které pracují o hlučnosti 45 decibelů a méně, takže není problém spustit myčku na noc.

Velkým hříšníkem, co se týká hluku v kuchyni, je digestoř. A nemusí to být vina pouze spotřebiče. I když si vyberete sebetišší spotřebič, špatná instalace odtahu zvýší hluk hned několikanásobně.

Jak snížit hluk v kuchyni

  • Pořídit spotřebiče s tichým provozem
  • Spotřebiče právně nainstalovat a umístit
  • Vybavit nábytek tichými dorazy
  • Vyvarovat se spuštění více spotřebičů najednou
  • Předcházet hluku při použití skla a nerezu (pomocí akustických panelů atp.)
  • Používat akusticky pohltivé materiály (textilie)
  • Opatřit nohy židlí podložkou
  • Na skleněný stůl, dávat prostírání

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!