Odkazy

verze pro tisk

Jídelní stůl nechybí v žádné domácnosti

15. leden 2012

V současnosti jsou jídelny nebo jídelní kouty zpravidla více prostornější, a tak se zvyšují i nároky na jídelní stůl, a to z hlediska kvality i estetičnosti. Bez jídelního stolu se neobejde žádná domácnost, a tak si jeho výběr zaslouží patřičnou pozornost.

Rozměr - důležité kritérium

Velikost stolu se odvíjí od počtu pravidelných členů domácnosti. Kdo však žije čilý společenským životem, ten využije i stůl větší. Občasné návštěvy je vhodné řešit stolem rozkládacím. Dejte přednost takovému stolu, který se rozkládá co možná nejjednodušeji.

Pro jednu osobu se obvykle počítá s plochou 60x40 cm. Při tomto rozměru by měl mít člověk dostatek místa pro lokty a prostor pro konzumované potraviny a nápoje. Stůl pro 4 osoby mívá desku 120x80cm, ale když je větší, poskytuje i větší komfort - vhodný je stůl s rozměry 140x90cm.

Výšku stolu si v prodejně bez ostychu vyzkoušejte

Kromě rozměru desky je důležitá i výška stolu. Nejlepší je vybírat stůl společně s židlemi a odzkoušet si, zda máte nad koleny dostatek prostoru a zda se vám od stolu dobře vstává. Pozor na případný masivní rám pod deskou stolu – právě ten může být problémem.

Častý je obdélníkový stůl, ale kdo preferuje „bližší“ kontakt, nebo nemá rád ostré tvary, může zvolit kulatý stůl, který je také bezpečnější pro děti.

Řešení pro malé a příležitostné stolování

Možná ve své domácnosti využijete stůl v podobě úzké desky přistavené ke stěně, anebo vyvýšeného barového pultu. Desky jsou buď pevně ukotvené, anebo se dají sklopit a přistavují se k nim odlehčené židle. Oceníte je při servírování svačinek dětem, při stravování v poklusu a za účelem rychlého občerstvení. Také představují řešení při nedostatku místa v bytě.

Dřevo je stále módní

Při výběru jídelního stolu stanete i před volbou materiálu. V moderních kuchyních často narazíte na stoly skleněné, ale klasikou zůstávají stoly dřevěné (masivní či odlehčené formy). Kromě toho mají skleněné stoly řadu nevýhod a do domácnosti s dětmi nejsou zrovna vhodné.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!