Odkazy

verze pro tisk

Vybíráme úsporné lednice

16. leden 2011

Lednička je běžnou součástí každé kuchyně. Mezi domácími elektrospotřebiči patří k největším žroutům elektrické energie. Spolu s mrazákem zkonzumuje lednice kolem 10–25 % celkové energetické spotřeby domácnosti. Již několik let jsou ale trendem úspory energií – a popravdě řečeno, nic jiného nám ani s růstem cen elektřiny nezbývá.

Úspornou lednici v obchodě s elektrospotřebičemi poznáte podle energetického štítku, který je od roku 2001 povinnou součástí většiny spotřebičů. Klíčovým údajem energetického štítku je spotřeba elektrické energie a podle energetické náročnosti je spotřebič zařazen do třídy A-F. Běžně jsou již k dostání úsporné lednice energetické třídy A+ nebo dokonce A++, které ke svému provozu potřebují minimum elektřiny.

Malá úsporná lednice ušetří tisíce

Energetická třída ale souvisí objemem, proto se může stát, že menší lednice třídy A bude mít menší spotřebu než velká lednice A++. Spotřeba malých úsporných ledniček může být kolem 0,3 kWh denně. Roční provoz takové lednice pak vyjde na necelých 500 korun.

Jestliže doma máte starou lednici, bude pravděpodobně patřit do energetické třídy C. Spotřeba takové lednice se pohybuje kolem 3 kWh denně a za její roční provoz stojí kolem 5 000 korun. Uvažovat v tomto případě o výměně staré lednice za novou se bezpochyby vyplatí.

Snižte spotřebu lednice

Reálnou spotřebu lednice ovlivňuje řada faktorů, jako je například její umístění, teplota v místnosti nebo pravidelná údržba. Nezoufejte proto, pokud zrovna nemáte přebytečných pár tisíc na nákup nové úsporné lednice. Aby vaše lednička spotřebovávala méně energie, stačí realizovat několik jednoduchých, úsporných opatření.

  1. Nikdy lednici neumísťujte blízko sporáku nebo radiátoru, které ji nutí více chladit.
  2. Ledničku postavte minimálně 2 cm od zdi, jinak budete omezovat její výkon.
  3. Snižte teplotu v místnosti, kde je lednice. Obecně platí, že každý stupeň nad 20 °C zvyšuje spotřebu energie.
  4. Zkontrolujte nastavení teploty v lednici. Pro běžný provoz si chladnička vystačí s +5°C.
  5. O lednici pravidelně dbejte. Dveře lednice by měly dokonale těsnit (případné škvíry jednoduše utěsní pásky, které se dají koupit za pár korun). Pravidelné odmrazování a odstraňování nečistot vám také ušetří nemalé výdaje za elektřinu.
  6. A teď něco pro milovníky pořádku – energii šetří i správné rozmístění potravin v chladničce, které umožňuje cirkulaci vzduchu.
  7. Do chladničky nikdy nedávejte horké jídlo.
  8. Předtím, než otevřete dveře lednice, rozmyslete si, pro co jdete – vyhnete se tak tomu, abyste nechávali dveře chladničky dlouho otevřené.

Převzato z článku: Lednička A++ ušetří tisíce korun ročně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!