Odkazy

verze pro tisk

Čištění trouby: věda nebo hračka?

13. září 2011

Jak efektivně vyčistit troubu? Můžete použít různé čisticí prostředky, zkusit vsadit na babské rady, anebo si pořídit takový spotřebič, který čištění nepotřebuje, protože je z kategorie samočisticích. Kterou možnost si zvolíte vy?

Zašpinit troubu je poměrně snadné, ale s čištěním už to tak lehké nebude. Zaschlý omastek a další nečistoty se v troubě postupně usazují a jednou za čas je třeba troubu řádně vyčistit. V reklamách můžeme slyšet o zázračných přípravcích, které si zaručeně poradí s jakoukoliv špínou, třeba i s tou připečenou. Jenomže realita je mnohdy trochu jiná. Když mastnotu neodstraníme co nejdříve, každým dalším provozem se více zapéká a její odstranění je čím dál obtížnější. Jediným spolehlivým řešením jsou samočisticí trouby, ale ty si pochopitelně dražší.

Čas na velký úklid trouby

I když se sice nové spotřebiče vyrábějí z odolných smaltů, na nichž by nečistoty neměly tolik ulpívat, velkému úklidu trouby se ani v tomto případě nevyhneme.

Při čištění nepoužívejte ostré předměty, které by troubu poškrábaly. Sáhněte na speciálních prostředcích na čištění trub. Pokud to není u dané trouby zakázáno, naneste prostředek na ještě teplý povrch. U horkovzdušných trub se vyvarujte toho, aby se nebezpečné látky dostaly do okolí ventilátoru. Po nanesení nechejte přípravek působit doporučenou dobu a pak omyjte hadříkem.

Inspirováno babskými radami…

  • Na vnitřek trouby použijte prací prášek se sodou nebo teplo vodou.
  • Na špínu v troubě nasypte sůl, zapněte a počkejte, dokud žárem nezhnědne. Zbylou sůl vymyjte.
  • Předehřejte troubu na 50 stupňů a vložte do ní misku s vřelou vodou, na 30 minut zavřete a pak povolné nečistoty jednoduše odstraňte.
  • Se skleněnými spálenými dvířky si poradí had namočený do užívací sody.

Pohodlí se samočisticí troubou

Jestliže si pořídíte nový přístroj se speciálním čisticím programem, starosti s čištěním trouby se vás týkat rozhodně nebudou. Existují dva základní způsoby, které zajišťují čistý vnitřek trouby - pyrolýza a katalýza.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!