Odkazy

Kuchyňské spotřebiče

Vestavné domácí spotřebiče, trouby, varné desky za výhodné ceny.

verze pro tisk

Užitečné dózy na potraviny

15. září 2011

Potraviny bychom měli uskladňovat tak, aby vydržely co nejdéle čerstvé, aby byly uchovány bezpečně a bez rizika napadení bakteriemi či plísněmi. A jak toho můžeme docílit? No přece s použitím skvělých pomocníků do kuchyně – dóz na potravin!

Dózy na potraviny má doma snad každý z nás. Lze je zakoupit v různých tvarech, barvách, zhotovují se v mnohých velikostech a z vícero materiálů. Každopádně jsou to užitečné doplňky do domácnosti, které mohou v některých případech i skvěle doplnit interiér.

Plastové dózy na potraviny jsou oblíbené

Zřejmě nejvíce používané jsou dózy na potraviny z plastu. Pozor byste si měli dávat na kvalitu plastu – nekvalitní plast může být zdrojem nebezpečných látek. Plastová dóza má dlouhou životnost, nerozbije se a lze ji uskladnit v lednici, ve spíži, v mrazáku apod. Nedostatkem je, že některé plastové dózy přebírají pach z potravin.

Elegantní skleněné dózy na potraviny

Sklo je tradičním materiálem, který se v kuchyni uplatňuje už odedávna. Skleněné dózy mají tu výhodu, že je lze použít na různorodé potraviny – od koření, těstoviny, cukr až po uvařené pokrmy. Potraviny ve skle jsou chráněné před pachy okolí a ani samotné sklo do sebe žádný zápach z potravin neabsorbuje. Po použití tedy stačí skleněné dózy jednoduše umýt a jsou připraveny k dalšímu použití. Moderní skleněné dózy navíc vypadají pěkně, takže působí i dekorativně a nemusíte je nikam schovávat.

Dekorativní keramické dózy

Keramické dózy jsou především dekorativní. Jsou křehké, náchylné k poškození a rozbití, takže se s nimi musí zacházet opatrně. Nevýhodou je, že keramické dózy nejdou pevně uzavřít, takže potraviny nejsou chráněny před pachy. Rovněž v nich nemůžeme mrazit, ani uskladňovat aromatické potraviny. A protože nejsou průhledné, musíte popsat, co jste do nich dali, anebo se vždy podívat.

Plechové dózy neboli plechovky

I plechovky mají v domácnostech své zastoupení. Jsou k dostání v různých designech a tvarech, takže je opravdu z čeho vybírat. Protože dobře drží aroma, uchovává se v nich hlavně káva a čaj, ale také sušenky a sladkosti. Pokud je umyjete, musíte je pečlivě vysušit, jinak mohou zrezivět.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!